Práce v Norsku

Práce v Norsku, brigády v Norsku


Vyberte následující položku:

Norsko (Práce v Norsku) (zastarale Norvežsko, v místní jazykové verzi bokmål celým názvem Kongeriket Norge (Norské království), ve verzi nynorsk Kongeriket Noreg, v řeči národnostní menšiny Sámů Norka) je stát ve Skandinávii. Se svou (Práce v Norsku) rozlohou 323 758 kilometrů čtverečních zaujímá 8. místo v Evropě. V březnu roku 2012 překročil počet obyvatel 5 milionů, z nichž již zhruba 11 % (547.000) má zahraniční původ (včetně evropských zemí).[1] K 1.lednu roku 2012 žilo v Norsku trvale již 67.300 Poláků, kteří tak (Práce v Norsku) vytvořili nejsilnější přistěhovatelskou skupinu. Mimo velkou skupinu Afričanů a Asiatů, kteří přišli do Norska ještě před rozšířením EU v roce 2004, žije dnes v Norsku ještě 34.800 Švédů, 23.700 Němců, 22.700 Litevců, (Práce v Norsku) 21.800 Iráčanů a 21.000 Somálců. Hlavním městem je Oslo se zhruba 911.000 obyvateli (tzv. Velké Oslo - Stor Oslo). Státním zřízením Norska je unitární stát a parlamentní monarchie. Sousedí se Švédskem na (Práce v Norsku) většině jihovýchodní hranice, Finskem a Ruskem na severovýchodě. S Ruskem vede spor o dělící linii teritoriálních vod v Barentsově moři. Pod norskou suverenitu patří rovněž arktické souostroví Svalbard (Špicberky) (Práce v Norsku) a ostrov Jan Mayen v blízkosti Islandu. Administrativně dosud patří Norsku také ostrov Bouvetøya v jižním Atlantiku. Země si činí nárok i na Ostrov Petra I. v jižním Pacifiku a teritorium Země královny Maud (Dronning Maud Land) (Práce v Norsku) v Antarktidě.
Norsko je převážně hornatá země, nejvyšší hora Galdhøpiggen měří 2469 metrů. V její blízkosti také leží dva (Práce v Norsku) norské ledovce Jostedalsbreen a Jotunheimen, lákající každý rok tisíce turistů. Na mezinárodní silnici E16, spojující Oslo s Bergenem na západním pobřeží Norska, se nachází nejdelší dopravní tunel na světě (Lærdal, (Práce v Norsku) 24,5 km dlouhý).
Obsah [skrýt]
1 Dějiny Norska (Práce v Norsku)
2 Geografie (Práce v Norsku)
2.1 Pevninská část (Práce v Norsku)
3 Vláda a politika (Práce v Norsku)
3.1 Politické strany (Práce v Norsku)
3.2 Ekologická politika (Práce v Norsku)
4 Administrativní dělení (Práce v Norsku)
5 Ekonomika (Práce v Norsku)
5.1 Před průmyslovou revolucí (Práce v Norsku)
5.2 Průmyslová revoluce (Práce v Norsku)
6 Kultura (Práce v Norsku)
6.1 Fotografie (Práce v Norsku)
7 Galerie (Práce v Norsku)
8 Odkazy
8.1 Reference
8.2 Související články
8.3 Literatura
8.4 Externí odkazy
[editovat]Dějiny Norska

Hlavní článek: Dějiny Norska
Prvními obyvateli Norska byli (Práce v Norsku) Vikingové, kteří zde žili již od konce doby železné. Růst populace a nedostatek půdy vedl k loupežným výpravám. V 9. století Vikingové (Práce v Norsku) osídlili Faerské ostrovy, Orkneje a Island. Roku 985 založili první osady v Grónsku. Jméno dali Norsku zřejmě staří Gótové nebo Dáni a znamenalo (Práce v Norsku) v jejich jazyce „cesta na sever“. V historickém záznamu vyprávění vikinského náčelníka Ottara anglickému králi Alfrédovi zhruba v roce 880 n. l. je dnešní území Norska nazýváno Norðvegr. Teprve ve 14. století se začaly používat (Práce v Norsku) formy jména země Noreg(h)e, Norig(h)e, Norg(h)e nebo Norie. Oficiální název Noreg v jazyce nynorsk byl přijat teprve po jazykové reformě (Práce v Norsku) z roku 1938, zatímco název Norge v jazykové verzi bokmål je používán zhruba již od roku 1450.
Norsko bylo dlouhou dobu spojeno s Dánskem. Norsko roku 1380 vstoupilo do personální unie s Dánskem. Spolu (Práce v Norsku) s ním vstoupilo roku 1397 do Kalmarské unie. Po zániku (Práce v Norsku) Kalmarské unie zůstalo Norsko spojeno s Dánskem. Dánsko o Norsko přišlo, protože bojovalo po boku Napoleona proti koalici, ve které bylo Švédsko, a to požadovalo území Norska. Než Norsko vstoupilo do personální unie se Švédskem vyhlásilo roku 1814 svoji nezávislost. Ta nebyla uznána.
Moderní Norsko vzniklo roku 1905 (Práce v Norsku) kdy se většina obyvatel rozhodla pro nezávislý stát. (Práce v Norsku) Za první světové války bylo Norsko neutrální. V roce 1940 bylo Norsko přepadeno Německem a přes odpor (o významný přístav Narvik na severu (Práce v Norsku) bojovali po boku Norů i Britové svou plnou válečnou silou) bylo obsazeno. V Norsku se zmocnil vlády kolaborant Vidkun Quisling. Země byla okupována až do roku 1945. Po válce Norsko vstoupilo do NATO.

Práce v Německu - Práce v zahraničí - Práce v Anglii - Práce v Irsku - Práce v USA - Práce v Kanadě - Práce v Německu - Práce ve Španělsku - Práce v Rakousku - Práce v Belgii - Práce v Itálii - Práce v Irsku - 608 třetí - Práce v Holandsku Centrumdm.cz - Humanresource.cz - zkušenosti- Práce ve Švédsku - Práce v Austrálii - Práce na Novém Zélandu - Práce ve Francii - Práce v Portugalsku - Práce ve Švýcarsku - Práce v Dánsku - Práce ve Finsku - Práce v Norsku - Práce v Japonsku - Práce v Londýně - Práce ve Skotsku - Práce v Rusku - Brigády v Anglii - Brigády v Irsku - Brigády v USA - Brigády v Kanadě - Brigády v Německu - Brigády ve Španělsku - Brigády v Rakousku - Brigády v Belgii - Brigády v Itálii - Brigády v Irsku - Brigády v Holandsku - Brigády ve Švédsku Brigády v zahraničí


Reklamní sdělení
Překladatelská agentura
Překladatel
Překladatel
Překladatelské služby
Překladatelská agentura
Překladatelská agentura
Překladatel
Překladatel
Překladatelské služby
Překladatelská agentura


Menu


Zpátky na:
Práce v zahraničí